Навчальний рік без кардинальних змін

Ірина ЯКОВЕНКО-ЄРЕМЕНКО

Гарячим та спекотним кінець минулого літа видався не тільки для аграріїв, а й для освітян та жителів району, хто так чи інакше причетний до школи. Уже не перший рік поспіль «привид» оптимізації мережі навчальних закладів блукає районом, викликаючи хвилювання, нерозуміння, незадоволення, масу питань. Нинішнє літо не стало винятком, і пристрасті загострювалися аж до 21 серпня, коли районна рада на своїй позачерговій сесії таки не прийняла рішення щодо оптимізації шкільної мережі.

Потім настало 1 вересня, навчальний процес поступово ввійшов у своє русло й повів учнівську громаду району здобувати знання, а ми зустрілися з начальником відділу освіти, молоді та спорту Чернігівської РДА Вітою Отродою та головним спеціалістом цього ж відділу Наталією Манич, які розповіли нам про районні освітянські справи.

На початку нашої зустрічі Віта Василівна зазначила, що, не дивлячись на те, що прийнято новий Закон «Про освіту», впровадження його почнеться наступного навчального року. 2017-2018 навчальний рік проходитиме без кардинальних змін і нововведень.

До нинішнього навчального року та роботи в осінньо-зимовий період школи підготовлені. З метою об’єктивного вивчення ситуації в навчальних закладах із питання організованого початку 2017 – 2018 навчального року було здійснено об’їзд навчальних закладів ще в середині серпня. Особлива увага під час проведення перевірки зверталася на проведення ремонтних робіт у закладах освіти району, на покращення матеріальної бази навчальних кабінетів, на ремонт шкільних їдалень, коридорів, котелень, підвальних приміщень. Поточні ремонти освітніх закладів було здійснено із залученням бюджетних та позабюджетних коштів. Найближчим часом школи, які опалюються твердим паливом, будуть забезпечені вугіллям.

Нині в районі функціонує 10 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ст., 5 — освітні заклади І-ІІ ст.(із них 2 — філії опорного навчального закладу), Замістянська ЗОШ та Широкоярський НВК — без контингенту. Опорний заклад — один: опорний навчально-виховний заклад Чернігівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Героя Радянського Союзу А. М. Темника. Наталія Манич повідомила, що сьогодні в школах району здобувають освіту 1560 учнів, що на 32 менше ніж минулого року. Першокласниками цьогоріч стало 175 дітей. Узагалі, у початковій ланці, 1-4 класи, навчається 586 дітей, у 5-9 класах — 780 учнів, у 10-11 класах – 194 учні. Першого класу немає в Новоказанкуватому, а в Хмельницькому та Новомихайлівському НВК відсутні 9 класи. Педагогічними кадрами школи забезпечені й укомплектовані.

Віта Отрода підкреслила, що з метою створення умов та забезпечення рівного доступу до якісної освіти для всіх дітей, в освітніх закладах відкрито 6 інклюзивних класів, у яких на рівні з усіма однолітками навчаються 6 дітей із особливими потребами: Новополтавська ЗОШ І-ІІІ ст. — 6 і 7 класи, Чернігівський опорний навчально-виховний заклад — 1-«а» та 5-«а» класи, Чернігівська ЗОШ І-ІІІст. — 1-«а» й 9-«а» (працює вже другий рік). До речі, для облаштування інклюзивного класу в Чернігівській ЗОШ І-ІІІ ст. виділено кошти в рамках соціальної програми «З теплом у серці» Благодійного Фонду Порошенка.

Наталія Василівна додала, що для виявлення й розвитку творчих здібностей учнів, ґрунтовного оволодіння системою знань у трьох школах району здійснюється поглиблене вивчення окремих навчальних предметів. Так, українську мову досконало вивчають восьмикласники Чернігівської ЗОШ І-ІІІст. та учні 9,10,11 класів опорного навчально-виховного закладу. Поглиблене вивчення історії – у восьмикласників опорного навчально-виховного закладу та десятикласників Новополтавської ЗОШ І-ІІІ ст.

Важливою складовою навчально-виховного процесу є позашкільна освіта, яка сприяє творчому, інтелектуальному, духовному та фізичному розвитку дітей. У всіх школах району працюють різноманітні гуртки та спортивні секції, кошти на які теж передбачені та виділені.

Для організації та успішного проведення навчального процесу ще одним надважливим питанням є підвіз учнів до навчальних закладів. Цього року здійснюється підвезення 570 учнів та 46 педагогічних працівників. 510 дітей підвозять за програмою «Шкільний автобус», 32 дітей — за кошти Новополтавського старостинського округу, 28 учнів — за кошти Богданівського старостинського округу здійснює ПП «Дузенко».

На запитання: як справи з підручниками, Віта Василівна запевнила, що ними забезпечені всі учні, і радісно повідомила, що навіть дев’ятикласники, які вчаться за програмою нового освітнього державного стандарту та яким навчальні посібники не надходять вчасно, уже отримали частину нових підручників. Решта повинна надійти найближчим часом. Із тих предметів, із яких підручники ще не надійшли, учні поки що користуються навчальними посібниками попередніх років видання та матеріалами, які їм готують учителі.

Щодо харчування в школах, то, як зауважила Віта Василівна, сьогодні не є обов'язковим 100% охоплення учнів харчуванням. Однак радує те, що, відповідно до рішення, прийнятого депутатами районної ради, учні 1-4 класів та діти пільгових категорій харчуються в нашому районі безкоштовно. Для цього з бюджету району виділено кошти з розрахунку 10 грн на одну дитину в день. Решті учнів, за бажанням, організовано харчування за кошти батьків. У дитячих дошкільних закладах 50% за харчування сплачують батьки, а 50% – це кошти з районного бюджету. Сьогодні на харчування однієї дитини в садочку витрачається 15 гривень (7,50 –батьки,7,50 – бюджетні кошти).

Віта Василівна зазначила, що відділ освіти тісно співпрацює з батьками, прислухається до слушних пропозицій і порад, вирішує проблеми в рамках законодавства, надає роз'яснення. Найчастіші звернення – з питань підвезення дітей до навчальних закладів, індивідуальної форми навчання за станом здоров’я.

На завершення зустрічі Віта Василівна та Наталія Василівна зауважили, що вся робота освітніх закладів націлена на підвищення доступності якісної, конкурентоспроможної освіти відповідно до вимог інноваційного суспільства.

Бажаємо педагогам району міцного здоров’я, бадьорості тіла й духу, радості від їхньої нелегкої праці й усіляких успіхів у особистому житті! Нехай буде винагороджена ваша праця гідно. Щастя вам, розвитку й добра!  

Votes: 5
Яндекс.Метрика