На запуск антикорупційного суду є лише півроку

Микола ЄРЕМЕНКО,

голова Чернігівської районної в Запорізькій області організації ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ»

 

Попри багаточисельні заяви у сприйнятті можливості подолання корупції в Україні за рік нічого не змінилося. Як і рік тому, 86% громадян України, за словами експертів, не вірять у здатність уряду подолати корупцію.

Головне завдання, яке, на жаль, ми не виконали у 2017 році і самі собі перенесли на 2018, – це шанс на верховенство права.

Після того, як був отриманий висновок Венеційської комісії щодо законопроекту, ініційованого депутатами в лютому 2017 р., проект закону про Вищий антикорупційний суд від Президента Петра Порошенка зареєстровано у Верховній Раді 22 грудня за №7440. Документ визнано президентом як невідкладний.

Президент України є ініціатором документу, а до його розробки та погодження було залучено декілька парламентських комітетів. 21 грудня Верховна Раджа з третьої спроби проголосувала за відкликання депутатського законопроекту №6011 про створення антикорупційного суду. За це проголосували 235 народних обранців.

У НАБУ заявили про необхідність створення Вищого антикорупційного суду для ефективного притягнення до відповідальності корупціонерів.

 «У нас де-факто лишилось півроку для того, щоб якісно, без політичного авантюризму, запустити таку важливу систему судової гілки влади, як Антикорупційний суд. Тому що з весни 2018 року ми опиняємось у виборчому році й формування будь-яких інституцій у цей час буде надзвичайно політизованим, навіть більш політизованим, ніж зараз», – вважає виконавчий директор Transparency International Ukraine, співголова Ради Реанімаційного пакету реформ Ярослав Юрчишин.

Єдиною альтернативою утворення антикорупційних судів могло б бути повне очищення суддівського корпусу. Однак, на жаль, це завдання було провалене. У зв'язку з цим створення Антикорупційного суду є очевидним. Проте, яка б модель не була запроваджена в кінцевому варіанті, вона має відповідати 3 критеріям: незалежність (відсутність фінансового та «ієрархічного» впливу), професійність та додаткові гарантії безпеки, бо мова йде про топ-корупцію, можливо, справ проти найвпливовіших людей у цій країні.

У своєму виступі у Верховній Раді глава держави чітко висловився щодо ефективної антикорупційної інституції, яка керуватиметься верховенством права й принципами національного суверенітету. Останній акорд у вольовому виступі Петра Порошенка прозвучав так: «Українці самі здатні сформувати судову систему, включно з антикорупційним судом».

 

Votes: 0
Яндекс.Метрика