Децентралізація й Чернігівський район

Микола ЄРЕМЕНКО,

голова Чернігівської районної в Запорізькій області організації Партії «Блок Петра Порошенка» Солідарність»

Децентралізація — це передача повноважень по ухваленню рішень із центру на місця. У масштабах країни це означає, що ключові для населеного пункту рішення приймаються не центральним урядом, а місцевими та регіональними органами влади. Після утворення Чернігівської об'єднаної територіальної громади та проведення у квітні виборів її голови та депутатів пройшло небагато часу. Важко говорити про якісь зміни без передачі функцій та фінансів, бо ще досить мало часу пройшло з дня утворення, хоча позитивні приклади вже є. Реформи, за які зараз взялися в Україні, це довготривалі реформи. Децентралізація неможлива без соціальних перетворень (пенсійна, освітня, охорона здоров'я), реформи правоохоронних органів, поліпшення підприємницького клімату, дерегуляції. Для того щоб здійснити ці зміни, необхідно змінити мислення людей, цінності в державі. Адже Україна, одна з найбільших країн Європи, маючи величезні ресурси — як природні, так і людські перебуває в занепаді. Цінності, які в нас у головах, далекі від європейських. На відміну від наших західних сусідів, ми не маємо досвіду державності, і, що важливо, — ми не віримо державі. А спробуйте створити ефективну державу, якщо ви не довіряєте їй.

Брак навичок державності плюс домінуюча стратегія виживання не дає нам можливості як країнам Східної Європи досягти значних успіхів. Що таке стратегія виживання, пояснює економіст Олександр Пасхавер: «Вона формується чотирма сентенціями: не вір нікому, крім своїх; не можеш — обдури; не можеш — підкупи сильнішого. Вона дуже добре працює, вона рятує український соціум ... І невід'ємною її частиною є корупція».

А стратегія розвитку — це довіра, підтверджена практикою. Це відповідальність, свобода не як лозунг, а як необхідність самореалізації особистості. Активність, схильність до співпраці з ефективними людьми. Таким чином, європейські цінності протилежні тим, до яких ми звикли. Ми звикли до наших цінностей, які переходять із покоління в покоління, тому що навколишній світ підтверджує їх ефективність.

Але за чверть століття Незалежності сформувалося покоління, для якого стратегія виживання не така природна. Це люди, для яких свобода необхідна для самореалізації, вони відповідальні (в т. ч. і за країну), виховані в повазі до особистості в суспільстві, яке сприймає європейські цінності як природне для них. Саме ця нова генерація з'явилася в 2013 - 2014 роках під час подій на Майдані та після нього і саме їй будувати іншу державу.

Без створення суспільства з європейським мисленням упровадження децентралізації й реформ буде тривалим і важким. 

Votes: 6
Яндекс.Метрика