Цукровий діабет — це не вирок

Ірина ЯКОВЕНКО-ЄРЕМЕНКО

На цукровий діабет у світі хворіють мільйони людей. Кожна 9-та страждає цим захворюванням, із них 15-20 % діти. Згідно зі статистикою, цукровий діабет забирає більше життів ніж рак грудей чи СНІД. І хоча, як бачимо, це захворювання є надзвичайно серйозним, за умови застосування належних заходів, людина можете навчитися контролювати недугу й вести повноцінне й активне життя. Саме про це говорили ми з лікарем-ендокринологом Чернігівської ЦРЛ Кирилом Юрійовичем Анікєєвим.

Станом на 1 жовтня цього року в Чернігівському районі на обліку є 473 (із них 8 — діти) хворих на цукровий діабет. Хворих на цукровий діабет 1-го типу — 29 чоловік, цукровий діабет 2-го типу — 444 хворих, тип 2 ВІЗ (ті, хто отримують інсулін) — 70 осіб. Уперше виявлено й поставлено діагноз цукровий діабет у 21 випадку (попередні роки — 58-62 випадки щороку). Усі хворі отримують належне лікування, отримуючи ліки безкоштовно або зі значною знижкою як із загальнодержавної програми «Доступні ліки», так і районної програми забезпечення ліками хворих на цукровий діабет.

За словами Кирила Юрійовича, через неповну укомплектованість лікувальних установ кадрами, ускладнений доступ населення до лабораторного обстеження, відсутність зручного транспортного сполучення в сільській місцевості, цукровий діабет у районі виявити вкрай складно. Справа в тому, що ця підступна хвороба може роками себе нічим не виявляти, а виражені прояви часто свідчать про вже запущену форму захворювання.

Цього року за кошти районного бюджету в Чернігівському районі проведено обстеження 100 хворих на цукровий діабет на глікозильований гемоглобін. Глікозильований гемоглобін — біохімічний показник крові, що відображає рівень вмісту цукру в крові за останні три місяці. Аналіз на глікозильований гемоглобін повинен проводиться регулярно в діабетиків із метою оцінки ефективності терапії цукрового діабету. За результатами цього аналізу, 67% перевірених осіб має декомпенсований цукровий діабет, показник глікозильованого гемоглобіну в них вище 8,5 % (при нормі до 7,5 %).

«Це свідчить про те, — говорить лікар Анікєєв, — що, незважаючи на належне забезпечення інсуліном та таблетованими препаратами, контролю за перебігом захворювання в більшості хворих немає. Причин декілька: вірогідно, хворі не дотримуються дієти, можливо, ліки приймають нерегулярно або недостатні дози, імовірно, відсутній самоконтроль (визначення рівню глюкози на глюкометрі вдома). За світовими стандартами, таких визначень у людини, що отримує інсулінотерапію, повинно бути 4 на день. На жаль, у нас безкоштовні тест-смужки отримують лише діти. Усі інші хворі змушені їх купувати самостійно. Крім того, у значної частини хворих, що отримують таблетовані препарати, відсутній доступ до лабораторного обстеження з подальшим оглядом лікаря. Сімейні лікарі оглядають хворих вдома, але без щомісячних аналізів провести корекцію дози цукрознижуючих препаратів неможливо».

На питання стосовно головних причин захворювання на діабет 2-го типу Кирило Юрійович найпершою назвав ожиріння. Висококалорійний раціон, насичений жирами й простими вуглеводами, сприяє надлишковій вазі. Серед причин також спадковість, мала фізична активність, стреси, зловживання солодощами, шкідливі звички, перенесені інфекційні захворювання, запалення підшлункової залози. Лікар підкреслив, що це захворювання не з'являється за один день чи рік, а може розвиватися протягом більш як 10 років.

— Украй важливо знати, — акцентував Кирило Анікєєв, — що цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а своїми ускладненнями. Основна причина розвитку ускладнень — тривале підвищення цукру в крові (хронічна гіперглікемія), яке може призвести до діабетичної ретинопатії (вражає зір, веде до сліпоти), діабетичної ангіопатії нижніх кінцівок (призводить до виникнення трофічних виразок або до діабетичної гангрени), діабетичної нефропатії (при тривалому перебігу можлива кінцева стадія хронічної ниркової недостатності, яка потребує регулярного гемодіалізу). У хворих на цукровий діабет частіше виникають та мають важчий перебіг серцево-судинні захворювання: гіпертонія, інфаркти, інсульти, а також гнійно-запальні захворювання (інфекції сечових шляхів, фурункульоз тощо). Тому хворі на цукровий діабет (незалежно від типу захворювання) повинні дотримуватися правильного й здорового харчування, уважніше ставитися до свого організму, займатись оздоровчою гімнастикою та разом із цим регулярно контролювати рівень цукру в крові й відвідувати свого лікаря.

— Як уникнути, попередити чи вчасно почати лікування цієї небезпечної недуги?

— Хвороба вражає людей незалежно від віку, статі та достатку, тому потрібно бути уважними до свого здоров'я й щорічно проходити профілактичні огляди для себе, а не для «галочки». Раз на рік визначати рівень цукру крові повинні всі люди, старші 45 років, а також молодші, хто має надмірну вагу, генетичну схильність, серцево-судинні захворювання. Усі інші можуть здавати кров на цукор один раз на три роки.

Хочу зазначити, що глюкометр — це засіб самоконтролю для діабетиків, він не придатний для діагностики захворювання. Для діагностування цукрового діабету потрібне виключно лабораторне обстеження. Основою профілактики цієї хвороби є раціональне харчування. Харчові звички формуються в сім'ї, тому треба змалечку привчати дітей до здорового раціону. Регулярні фізичні навантаження теж є ефективним методом профілактики цукрового діабету. Найочевидніша причина такого взаємозв’язку – профілактика ожиріння. Слід уникати стресів і в жодному разі не займатися самолікуванням.

Votes: 0
Яндекс.Метрика