Чи подолаємо корупцію?Микола ЄРЕМЕНКО,

голова Чернігівської районної в Запорізькій області організації партії
«Блок Петра Порошенка «Солідарність»


 

Цими днями Україна відзначила четверту річницю Революції Гідності. Невідкладна потреба в боротьбі з корупцією в Україні чотири роки тому стала одним із каталізаторів Революції Гідності або Євромайдану. Відтоді на українському антикорупційному фронті розпочалося кілька реформ, які мають ключове значення. Проте їхня ефективна реалізація й досі не стала реальністю, а конкретні результати залишаються непомітними.

 

Український народ і міжнародна спільнота очікують від України прискорення темпу реформ та ефективної боротьби з корупцією.

За словами президента Американської Торгової Палати в Україні Андрія Гундера, опитування засвідчило, що корупція залишається проблемою для представників бізнесу в Україні. 89% респондентів уважають, що боротьба з корупцією є першочерговою для поліпшення бізнес-клімату в Україні. Утім, 76% представників бізнес-спільноти України не вважають за необхідне вдаватися до корупції, аби досягти успіху. Водночас 91% респондентів зазначили, що стикалися з корупцією під час ведення бізнесу в Україні, і це на 10% більше, ніж торік.

За результатами дослідження, 71% респондентів уважає, що найбільш корумпованими державними органами є суди, 54% – податкові та митні органи, 34% – місцеві органи влади.

Результати опитування також показали, що лише 36% респондентів уважають, що рівень корупції в Україні знизився за останній рік (у 2016 році таких було 47%). Національне антикорупційне бюро України, на думку більшості опитаних, є антикорупційним чемпіоном у 2017 році. Половина респондентів уважає запуск електронних декларацій найбільшим успіхом у антикорупційній боротьбі за останній рік.

Переважна більшість українців уважає, що антикорупційну реформу у 2017 році в Україні провалено. Про це свідчать результати опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології, які презентувала під час прес-конференції директор Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Кучеріва, член Ради Реанімаційного пакету реформ Ірина Бекешкіна, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Лише 1% вважає, що боротьба з корупцією є цілком успішною. Ще 8% – переважно успішною, але ще є чимало невирішених проблем. А 86% уважають, що боротьба з корупцією не успішна. Причому 60% оцінили її як повністю провальну», – сказала Бекешкіна.

Соціолог додала, що на запитання, чи людям відомі конкретні приклади безкарного викрадення бюджетних коштів або державного комунального майна, 16% відповіли ствердно. 14% із них повідомили про це. Лише 2% відповіли, що була реакція: вони отримали процесуальний статус викривача-заявника. А 13% – що взагалі ніякої реакції на ці повідомлення не було. За словами Бекешкіної, люди абсолютно не вірять, що підвищення зарплати чиновникам, які приходять на державну службу через відкриті конкурси, може поліпшити ситуацію.

«Лише 7% вважають, що це допоможе залучити кращих фахівців, лише 6% – що це підвищить престиж державної служби, і лише 7% вірять, що це допоможе подолати корупцію. Натомість більше половини (54%) вважають, що це взагалі нічого не змінить, і 30% – що туди за високою зарплатою підуть ті, кого цікавлять лише гроші. А на питання, чи проблема корупції зникне, тільки-но оплата праці осіб, уповноважених на виконання функції держави і місцевого самоврядування, підвищиться в кілька разів, узагалі майже 2/3 – 66% – сказали: ні, від оплати праці мало що залежить. І ще 14% вважають, що проблема зміниться незначно. Згодні з цим лише 2%», – повідомила директор Фонду «Демократичні ініціативи».

Сьогодні, через чотири роки після Майдану, ми, і найголовніше, українські громадяни, повинні побачити, що система увімкнула «повний хід» для проведення таких змін в Україні. Країна має унікальну можливість для змін, і вона не може дозволити собі втратити той імпульс, який отримала після Революції Гідності.

Щоб виправдати очікування людей та повернути їхню довіру, відповідальність перед громадськістю та прозорість мають бути посилені не лише на папері, а й на практиці. Активне залучення громадянського суспільства може ще більше сприяти тривалішим змінам.

Недостатньо просто оголошувати про заплановані реформи; вони повинні бути належним чином впроваджені. Саме це засвідчить, що в Україні справді є політична воля боротися з корупцією.

Рада Європи в цілому та GRECO зокрема уважно стежать за ситуацією та готові надати нашій державі подальшу підтримку на цьому шляху.

"Свіжий" номер газети "Нива"

 

Приєднуйтеся до нас в соцмережах. niva.zp.ua